Juraj Šebo: Reálne 80. roky
,,Kedysi inteligentní mladí ľudia nemohli vyštudovať vysokú školu a museli robiť robotníkov, dnes ju vyštudovať síce môžu, ale veľmi im to nepomôže, môžu ísť predávať párky alebo robiť pokladníka v Tescu. Neslávime VOSR, máme Halloween a Santu, oboje je rovnako odpudivé. Remeselníci zmizli, každý je manažér. Dobrá kniha stojí päť kíl, tak prečo ju kupovať?“
Publikácie Budovateľské 50. roky, Zlaté 60. roky a Normatívne 70. roky nám už Juraja Šeba predstavili. Rovnakým štýlom písania, presnosťou, ,,konskou“ pamäťou disponuje aj ďalšia dekáda spracovaná jeho perom. ,,Uvedomil som si, že všetko tu už bolo. Táto obligátna veta mi napadla pri pohľade na nekonečnú radu pred Lidlom. 10 % zľava urobila svoje. Zrazu som sa preniesol o 50 rokov dozadu. Takto podobne sme stáli pred kožušníctvom pod Michalskou, keď prišli juhoslovanské kožuchy. Režimy sa striedajú, ľudské správanie je stále rovnaké. Menia sa len kulisy a herci.“
Na pomerne malej ploche (294 s.) autor sprostredkúva spektrum rôznorodých informácií. Pre čitateľa však nepôsobia riadky ťažkopádne či nudne, najmä vďaka autentickým fotografiám, obrázkom, výstrižkom, dobovým logám, rozhovorom, vtipom, heslám (ideologickým či ,,ľudovým“)... S neskutočnou presnosťou, v pútavom neónovom obale, ponúka konkrétne mená, príhody, detaily, nápisy na stenách či toaletách. ,,Serte rychle podle norem, ruské hovno je nám vzorem.“
Zdalo by sa, že v kotlíku pre nás uvaril Juraj Šebo parádny guláš. Servíruje ho však každému ,,koľko treba“ - s mierou. Československé 80-te roky v nadväznosti na tie svetové. A tak sa stretáva Peter Nagy s Milli Vanilli. Prehľadné rozkúskovanie textu (časti ako napr. O nakupovaní, Zapadnuté vynálezy, Kriminálne prípady) zaručuje ľahkú orientáciu, takže ak čitateľ nezvládne ,,80. roky“ na prvýkrát, bez problémov sa k nim môže prostredníctvom ľubovoľnej strany vrátiť. ,,Údajne sa dala využiť aj ako vibrátor. Reklamný slogan Naposledy trtkáš, bratku, od zajtra mám Tatramatku, hovorí za všetko.“ (časť Hity doby: Tatramatka)
Dozvedáme sa, že céčka boli pôvodne určené na závesy, že v roku 1985 sa začalo v Bratislave stavať metro, že známe arašidové chrumky sa nikdy neinovovali, že skupina Lojzo je skratka Ľudového orchestra jednoduchej zábavy obyvateľstva. Ďalej napríklad čo to bol ,,opilcobus“, kde bol umiestnený nápis ,,Vstup v texaskách zakázaný!“. Ale aj že označenie ,,botasky“ vzniklo z firmy Botas, a tak je označenie botasky Adidas absurdné. Juraj Šebo odpovedá aj na otázky ako: Kto bol posledným popraveným v Československu? Od koho pochádza známe ,,športové“ gesto so zohnutým lakťom či iné známe gesto V – Victory?
Autor zvolil silné, čitateľsky atraktívne zbrane ako humor, satira, irónia ,,Porno síce nebolo, ale v detskej televíznej relácii Zlatá brána zneli pesničky ako Trampoty s kozami, Vrtké jazyky, Peter Centimeter...“; hovorový, dobový jazyk (kápo), občas okorenený vulgarizmami ,,Prostitútky neexistovali. Aspoň na papieri. Zákon poznal len príživníčky, aj keď to boli v podstate obyčajné kurvy.“ Informácie nepodáva Šebo encyklopedicky, ale ich vyrozpráva prostredníctvom zaujímavosti. ,,- Otázky v sovietskom dotazníku: Kto je váš idol? Prečo práve Lenin?“
Rušivo pôsobia občasné preklepy v texte, chýbajúce či nadbytočné písmenká. Čitateľ, ktorý 80. roky nezažil, sa sem tam môže v publikácii strácať, je to však minimálne. Reálne 80. roky nie sú určené len ,,pamätníkom“ či historickým nadšencom. Svoje si tu nájde hádam každý, bez ohľadu na vek či záujmy. Kniha je pre bratislavčanov, športovcov, kultúry, módy či senzácie chtivých, hudobníkov, ale rovnako aj len tak ,,pre zaujímavosť“.
,,Bola to doba, keď Michael Jackson bol ešte čierny a tancoval Moon walk a nie Zombie walk, Madonna ešte mohla spievať Like a virgin, George Michael bol Wham, nebehal po verejných WC a bol na baby.“
napísala: Karolína Lacová