Ako lovia ľudožrúti turistov?
Africké Mali je krajinou mnohých kontrastov. V nasledujúcom článku sa dočítate o ľudožrútstve, svadbe bez mladomanželov alebo ódach na kravy. Paradoxné je, že vám to bude pripadať ako tie najbežnejšie zákonitosti našej planéty.
MOSLIMOVIA
Na „Vianoce“ s bielym baranom
Moslimovia slávia tzv. Tabaski, čo je „Sviatok baránka“. Tento deň je podobný našim Vianociam minimálne v tom, že deň pred Tabaski hľadá každý muž pre svoju ženu bieleho baránka, zatiaľ čo u nás sa kupuje kapor. V Mali je však baránok úplnou nevyhnutnosťou. A keďže je tu dovolené mnohoženstvo, zvyk sa vzťahuje na každú zo žien. Muž s viacerými manželkami sa teda deň pred Tabaski riadne zapotí. Podrezať baránka je veľká česť a je to práca výlučne otca rodiny. Ak patríte medzi tie najchudobnejšie vrstvy národa, postačí, ak svojej vyvolenej darujete bielu sliepku.
Ramadán znamená nočné obžertsvo
Medzi sviatkami samozrejme nechýba ani pôstny mesiac- ramadán. Počas dňa sa moslimovia postia- to znamená, že nejedia a nepijú. Počas noci si to potom vynahradia. V tomto mesiaci sa už tradične urobí menej práce, lebo ľudia počas pracovných hodín odpočívajú (pretože je väčšinou ešte aj veľká horúčava- až 40 stupňov) pod spustenou klimatizáciou. Zaujímavé je, že zdražia aj potraviny. Počas noci totiž moslimovia oveľa viac hodujú ako počas normálneho mesiaca- preto je väčší dopyt po napríklad po cukre, oleji. Chodia tiež neskôr spať a čas spánku im potom nestačí.
Kola orechy namiesto alkoholu
Moslimovia síce nepijú alkohol, avšak aj oni majú svoje spôsoby, ako si navodiť príjemnú náladu. Jedia horké orechy „kola“, ktoré pôsobia počas žutia stimulačne. Orechy kola sú aj tradičným darčekom, ktorý sa prinesie na návštevu. Aj rodičia nevesty dostávajú tieto orechy ako veno od nastávajúceho ženícha. Táto plodina má teda skutočne široké využitie a v Mali ňou určite nič nepokazíte.
Prvý týždeň dieťa nie je človekom
Zaujímavé zvyk sprevádza narodenie dieťaťa. Novorodenec sa krstí vždy týždeň po narodení. Dovtedy nemá ani rodný list a akoby neexistovalo. Krstí sa zvyčajne o 6 hodine ráno, v blízkom okruhu ľudí, spravidla bez matky ale v prítomnosti imama (moslimského duchovného).
Svadba bez mladomanželov
Edo zažil jednu vtipnú situáciu so svojim kolegom. Počas bežného pracovného dňa jeho kolega povedal: „Dnes sa žením.“ Prekvapený sa ho spýtal, kedy presne. Odpovedal, že práve teraz. Na otázku, kde je nevesta odpovedal, že je v škole. Moslimské svadobné obrady v mešite si totiž nevyžadujú prítomnosť ani jedného z mladomanželov.
Zaujímavosť:
Dôvodov, prečo moslimovia nejedia bravčové mäso je niekoľko:
- Ľudia ho nemajú v čom chladiť, preto sa rýchlo pokazí. Pokazené bravčové mäso je jedovaté.
- Prasa je nečisté, lebo zožerie všetko, čo sa zožrať dá.
- Prasa má podobné DNA ako človek.
- Podľa legendy raz údajne prasa pomohlo Mohamedovi (podľa niektorých legiend to bol pes), preto ho z úcty nejedia.
ANIMISTI
Dogoni
V africkom Mali ešte aj dnes nájdete praktiky ľudských obetí, konkrétne dva kmene- Dogonov a Bobov. Dogoni však takúto akciu realizujú len počas jedného sviatku raz za 60 rokov. Za normálnych okolností sú neškodní a veľmi priateľskí. Najbližšia slávnosť sa chystá v roku 2026. No toto je informácia len z jedného kmeňa. Keďže je ich dokopy asi 50, človek nikdy nevie. Pri spomínanom výročí ľudia z kmeňa oblečení v tradičných maskách obetujú niekoho z vlastných radov. Výnimkou je povolenie obetovať aj cudzinca, ak sa im podarí nejakého nájsť. A môžete si tipnúť, ktorú alternatívu si zvolia radšej. Dogoni ešte stále žijú podľa tradičných spôsobov. Sú veľmi obľúbení medzi turistami aj kvôli svojim typickým rituálnym tancom. Pozrieť si ho môžete na stránkach:
Bobovia
Bobovia praktikujú ľudské obete. Obľúbení sú najmä Albíni alebo hocijakí turisti. Spôsob lovu je nasledovný- okoloidúcemu domácemu alebo cudzincovi prepichnú pneumatiky na aute, zajmú ho a odvlečú. Upečú ho, zmiešajú s ostatným mäsom a urobia jednu veľkú kopu. Potom si posadajú chrbtom dookola. Následne siahajú dozadu a vyberajú si kúsky mäsa, pričom hovoria: „Mäso ako mäso!“. O tomto rituáli v Mali budete ešte veľa počuť, málokto sa ale dozvie pravdu. Ako situácia napovedá, jedná sa o veľmi riskantnú akciu, ktorú neodporúčame overovať.
Fulfuldovia
Tancami na privolanie dažďov a výrazným kultom kravy sú typickí Fulfuldovia. Svoje ženy opúšťajú na pol roka, aby mohli ísť pás kravy do Sahelu. Cenia si ich oveľa viac ako svoje manželky, dokonca je známych veľa básní kráse kráv. Zabíjajú ich len vo veľkej núdzi, radšej ich predajú. Zaujímavou tradíciou sú aj svadobné hostiny a tzv. Grioti. Sú to „chváliči“ a týmto falošným chválením mladomanželov zbierajú od svadobčanov peniaze. „Skvelá Marta si berie skvelého Honzu.“
KRESŤANIA
Vianočné tance
Vianoce u kresťanov sú bez darčekov. No tí, ktorí si to môžu dovoliť si doprajú nové oblečenie. To platí najmä u detí. Vianoce vnímajú stále ako radostnú udalosť z narodenia Krista. Z 24. na 25. decembra pretancujú celú noc od desiatej večer až do šiestej ráno. Navaria dobré jedlo, pozvú svojich priateľov a známych bez ohľadu na ich náboženstvo.
Kresťania to majú podľa domácich „jednoduchšie“
Po duchovnej stránke je kresťanstvo v Mali považované za jednoduchšie náboženstvo, keďže majú dovolený alkohol a môžu sa aj zabávať. Pre nás prirodzené zásady ako „klamať a kradnúť sa nemá“ už tak jednoznačne neplatia alebo aspoň nie sú dodržiavané. Panuje tu preto nedôvera. Kresťania v Mali chovajú prasatá, pijú pivo z prosa, majú spevácke zbory a prevažuje tu silná ekuména. Dedinské kresťanské ženy nosia dlhé sukne, vydaté ženy dokonca aj dlhé rukávy.
Týždňová svadobná noc
Tradíciou svadobnej noci v Mali je tzv. Mostikiéra. V doslovnom preklade je to záclona nad posteľou proti komárom. Hovorí sa, že mladomanželia „idú pod mostikiéru“. Sú tam jeden týždeň. Žena po celý čas nemôže vyjsť, muž môže ísť po troch dňoch za kamarátmi. Cieľom týždňa pod mostikiérou je splodenie potomka. Muža počas tohto týždňa dobre kŕmia, žena dostáva minimum stravy, aby bola slabá. Po troch týždňoch sa zároveň stáva slúžkou svokry, no musí zložiť ešte jednu skúšku. Uvariť večeru. Ak je zlá, žena získa v rodine veľmi zlé postavenie. Problém nie je ani so zmiešanými manželstvami.
Zatajený matriarchát
V tradičných dedinách zažívajú ženy ťažkosti aj počas dní menštruácie. Po celý čas musia sedieť izolované na kameňoch v chatrči na to určenej. A hoci ženy nemajú rovnoprávne postavenie, stále tu platí pravidlo „ráno múdrejšie večera“, čo znamená, že muži sa počas noci musia poradiť s dôležitými otázkami so svojimi ženami.
Som kresťan, moslim aj animista
Keď animista po príchode do mesta zistí, že tam nemá spoločenstvo, hľadá si iné spoločenstvo - stane sa buď kresťanom alebo moslimom. Nie je ničím výnimočným ani to, keď o sebe človek prehlasuje že je kresťan a zároveň moslim. Pre niektorých platí pravidlo: „Pôjdem všetkými tromi cestami. Jedna z nich tam určite povedie.“
Krátka rada na záver: Ak niekedy navštívite Mali, nezabudnite ochutnať orechy Kola, zúčastniť sa miestnej svadby alebo sa nechať pozvať na rodinnú oslavu. A ak by ste o zážitkoch radi porozprávali svojim blízkym, kmeňu Bobov sa radšej vyhnite.
napísala: Bc. Soňa Borovská
foto: Jana Škubalová