Tak krásny je MNÍCHOV
Najjužnejšia nemecká metropola s rozmanitou kultúrou. Popredné európske centrum umenia a vied. Zelené parky v podhorí rakúskych Álp. Búrlivý, elegantný a dodržujúci tradície svojich predkov. Taký je Mníchov.
Športoví fanúšikovia si zaspomínajú na olympijské hry z roku 1972 alebo na fenomenálny klub Bayern. Historickí nadšenci a odporcovia socializmu vyzdvihnú mesto ako hlavné sídlo rozhlasovej stanice Slobodná Európa. Znalci umenia jednoznačne upozornia na najväčšiu zbierku Rubensových obrazov na svete v starej obrazárni „Alte Pinakothek“. Vitajte v hlavnom meste Bavorska!
Pohľad do histórie
Súčasný Mníchov bol založený v roku 1158 Welfom Henrym, vojvodom Saska a Bavorska, vedľa sídla benediktínskych mníchov prezývaných Muninchen. Štatút mesta mu bol pridelený až v roku 1175. Od roku 1506 sa Mníchov stal hlavným mestom Bavorska a o tristo rokov neskôr aj hlavným mestom Nového Bavorského Kráľovstva. Po prvej svetovej vojne bolo mesto v centre politických nepokojov. Po prevzatí moci Nacistami v roku 1933 sa stalo ich baštou. Počas druhej svetovej vojny bol Mníchov značne zničený bombardovaním spojeneckými vojskami. Po americkej okupácii v 1945 bolo mesto kompletne zrekonštruované.
Prechádzka mestom
Mariánske námestie je srdcom i dušou starého mesta. Denne prichádzajú veľké húfy zvedavcov, aby si vypočuli zvonkohru štyridsiatich troch zvoncov na veži Novej radnice. Figúrky v životnej veľkosti, ktoré sa nachádzajú v jej veži, predvádzajú scény zo stredovekého turnaja a slávny tanec „Schäfflertanz“. Túto impozantnú stavbu s nádvorím navrhol v roku 1867 architekt Georg Hauberisser. Budova Starej radnice a veľký gotický sál ohraničujú Mariánske námestie z východnej strany.
Obzvlášť obľúbená je „Kaufingerstrasse“ s mnohými obchodnými centrami i malými obchodíkmi. Pouliční maliari a muzikanti, artisti i hlásatelia politického a náboženského posolstva sa usilujú zaujať pozornosť turistov. O niekoľko krokov ďalej nájdeme rad radom zoradené módne a lahôdkové obchodíky, nákupné domy a reštaurácie, ktoré každodenne priťahujú stovky turistov. Cítite sa priam mecenášsky? Potom vaše potreby uspokoja prepychové a drahé obchody okolo „Maximilianstrasse“, najluxusnejšej ulice mesta.
Budova najstaršieho kostolíka, s ktorého výstavbou sa začalo v roku 1180, ponúka úkryt od hlučného ruchu ulice. Steny a klenby Kostola sv. Petra sú pokryté ľahkými elegantnými ornamentmi. Zlaté popínavé rastliny, sochy svätcov a mučeníkov, hravosť i uvoľnenosť predstavujú dekoratívny štýl Rokoka. Rokokoví stavební majstri priniesli do Mníchova i ďalšie majstrovské diela. Kostol sv. Jána Nepomuckého, Kostol sv. Anny a Amalienburg sú nepopierateľným klenotom rokokového staviteľstva.
Ľudia nepretržite prúdia z jednej strany mesta na druhú. Deti čľapotajú vo fontáne, vyčerpaní návštevníci podriemkavajú na slnku a posilňujú sa v útulných kaviarňach. Hovorí sa, že Mníchov je hlavným gurmánskym mestom Nemecka. Má veľa výborných reštaurácií, ktoré ponúkajú tradičné bavorské špeciality. Medzi ne bezpochyby patria biela klobása „Weisswurst“, praclík „Brezel“ a chladené pivo najvychýrenejšieho bavorského pivovaru, „Hofbräuhaus“.
Ako keby iný svet sa nachádza za bránami zo stĺporadia stromov. Prvé, čo si uvedomím, je smiech a krik, ozývajúci sa zo zelenej Anglickej záhrady. Vidím zmiešané kultúry, ktoré sedia na farebných dekách, prezerajú si rodinné fotografie a pritom popíjajú chladený „Augustiner“. Anglickú záhradu dal v roku 1789 zriadiť kurfirst Karl Theodor. Tristosedemdesiattri hektárov veľký park patrí medzi prvé záhradné plochy na kontinente. Na pahorku sa týči robustný Monopteros, antický slnečný chrám ohraničený stĺpovým radom, ktorý v roku 1837 navrhol Leo von Klenzes. Najmä v horúcich dňoch sa Anglická záhrada teší vysokej návštevnosti. Viac než tisíc ľudí bažiacich po slnku denne prejde jej bránami. Príjemné ochladenie ponúka Eisbach, vedľajšie rameno rieky Isar. Iné, tiež lahodné osvieženie, ponúka záhradná piváreň pod monumentálnou Čínskou vežou. Záhradné pivárne a pivnice sú totiž pre Bavorsko špecifické. Malí podnikatelia ponúkajú kvalitné bavorské pivo, ktoré sa vyrába v miestnych pivovaroch.
Moderný Mníchov
Na „Theresienwiese“ sa každoročne koná najväčšia ľudová slávnosť sveta, Oktoberfest. Začiatok pivných osláv siaha do r. 1810, keď sa korunný princ Ludwig Bavorský oženil s princeznou Therese von Sachsen-Hildburghausen. Občania si festival tak obľúbili, že sa stal pravidelnou udalosťou. Známe mníchovské pivovary ponúkajú miliónom návštevníkom to najlepšie bavorské pivo. Všade rozvoniavajú bavorské špeciality. Vôňa mandle a štrúdle sa mieša s vôňou pečených kolien, klobás a kačíc. Muži i ženy sa navlečú do tradičných bavorských krojov. Pestrofarebné sukne, krajkové blúzičky, ale predovšetkým „dirndle“ u žien a kožené nohavice s trakmi u mužov.
Po dvojtýždenných hodoch smerujú moje kroky do národného zvieracieho parku Hellabrunn. Zvierací park Hellabrunn je najväčším zoologickým zariadením v Nemecku. Na ohradenej ploche žije viac ako 5000 zvierat. Najrozmanitejšie druhy vtáctva a plazov, cicavce, ryby i drobný hmyz našli v rezervácii svoj domov.
Mníchov je známy aj dvomi svetoznámymi športovými komplexmi – Olympijský park a futbalový štadión Allianz aréna. V roku 1972 sa v Olympijskom parku konali XX. letné olympijské hry. Z vyhliadkovej veže vysokej dvestodeväťdesiat metrov možno vidieť gigantickú priehľadnú strechu olympijského štadióna, v ktorom trénuje známy futbalový klub FC Bayern.
Poprední podnikatelia, banky, úrady a mnohé High Tech firmy radia Mníchov k úspešným hospodárskym sídlam Nemecka. V Mníchove sídli i popredný výrobca luxusných automobiliek značky BMW a svetová konglomerátna spoločnosť Siemens. Ako hlavné mesto Bavorska je dôležitým politickým centrom a sídlom Bavorského krajinského parlamentu, Štátneho kancelára a všetkých štátnych úradov.
Dovidenia v Mníchove
Prekrásny pohľad sa mi naskytol z veže svätého Petra. Podo mnou sa rozprestiera Mariánske námestie. Do výšky vystupuje Zvoncová veža Novej radnice a cibuľovité veže Kostola Panny Márie. Na pravo, okolo rieky Isar, sa tiahne rozsiahle olympijské centrum so štadiónom FC Bayernu. Celý Mníchov mi zrazu leží pri nohách. No nad jeho očarujúcou scenériou sa hlboko skláňam ja sama.
napísala: Bc. Miroslava Saganová
foto: internet